Jak to udělat II

Problémy s váhou

image011 Pan Těžký měl problémy s váhou - vážil 117 kg. Lékař mu předepsal 2 červené a 3 žluté pilulky. Po červené ztratí čtvrtinu váhy, po žluté přibere 11 kg. V jakém pořadí pilulky bral, když po užití všech pěti pilulek vážil přesně 94 kg? Paní Hubená vážila 53 kg a myslela si, že je silná. Když viděla, jak pan Těžký po pilulkách zhubl, koupila si stejné pilulky a brala je ve stejném pořadí. Kolik vážila, když je všechny spotřebovala? image010
Řešení Ukázat

Vojenský I.

Armáda velmoci A vlastní letadla typu B. Ta smí startovat a přistávat pouze z jediného letiště na Zemi. Letadlo typu B unese palivo na půl obletu Země, je však schopné přijímat a předávat za letu palivo. Časové ztráty při předáváníní paliva jsou zanedbatelné. Kolik letadel typu B musí armáda mít, aby jedno z nich dokázalo obletět Zemi? Všechna letadla musí bezpečně přistát.

Řešení Ukázat

Vojenský II

Vojenský automobil s depeší má za úkol přejet poušť. Na poušti však nejsou žádné čerpací stanice a automobil uveze naftu, která postačí na přejezd poloviny pouště. Máme však k dispozici další auta, která mohou kdykoli přelít obsah (nebo část) své nádrže do jiného auta. Kolik takových aut je minimálně potřeba, aby jedno dojelo do cíle a ostatní se vrátila na základnu?

Řešení Ukázat

14 lenochů

Do výtahu 14-ti poschoďového domu nastoupilo 14 lenochů. Každý z nich vystupuje v jiném patře. Výtah však může zastavit jen jednou. Ve kterém poschodí má výtah zastavit, aby se skupina unavila co nejméně, když cesta nahoru je dvakrát tak namáhavá než cesta dolů?

Řešení Ukázat

Testování míčků

Společnost zabývající se testováním hraček dostala za úkol otestovat odolnost nových míčků proti zničení. Úkolem je zjistit, jaké je nejvyšší patro 100 patrové budovy, z něhož je možné vyhodit míček, aniž by se tento po dopadu rozbil. Společnost však dostala k dispozici pouze 2 míčky. Počet pokusů prováděných s jedním míčkem není omezen, jakmile se však rozbije, není již možné ho dále používat. Jaký je minimální počet pokusů nutný (v nejhorším případě) ke splnění úkolu?

Řešení Ukázat

Napsat komentář